Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Budowa domu na działce rolnej – czy jest możliwa?

22.11.2019 r.

Budowa domu należy do jednych z poważniejszych decyzji w życiu, jednak wcześniej konieczne jest załatwienie wielu formalności związanych z zakupem działki. Wiele osób decyduje się na wybór działki rolnej, ze względu na niższą cenę, niż działka budowlana. Oprócz tego działki te często mieszczą się w bardzo atrakcyjnej okolicy, np. w pobliżu niewielkiego lasu lub nieopodal pięknej łąki, gdzie w przyszłości będziemy mogli zachwycać się ciszą, spokojem oraz naturą. Jednak wybudowanie budynku mieszkalnego na działce nie zawsze jest możliwe, a często wiąże się z wieloma formalnościami.

Przede wszystkim dom na działce rolnej może wybudować osoba posiadająca status rolnika – istnieje jeden konkretny warunek. Jest to możliwe wyłącznie, gdy dom zostanie wybudowany wraz z budynkami gospodarczymi. Możliwy jest również zakup działki rolnej przez osobę nie będącą rolnikiem, jeśli działka ma powierzchnię mniejszą, niż 1 ha. Jednak taka forma transakcji wiąże się z większymi utrudnieniami. Mianowicie, prawo pierwokupu w tym przypadku przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Dopiero w momencie, gdy dana instytucja nie skorzysta z zakupu, możliwe będzie zawarcie umowy kupna – sprzedaży z osobą prywatną. Umowa kupna – sprzedaży występuje w formie aktu notarialnego sporządzona przez notariusza. Jednak budowa domu na działce rolnej nie będzie możliwa dla żadnej osoby, nie będącej rolnikiem. Konieczna będzie zmiana przeznaczenia działki, która wiąże się z wieloma formalnościami oraz dodatkowymi kosztami.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu

W każdej gminie, na podstawie średniej wielkości powierzchni znajdujących się w danej miejscowości określa się minimalną powierzchnię gospodarstwa rolnego. O tym, jaka minimalna powierzchnia dopuszczalna jest w danej okolicy można dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego konieczna jest zmiana planu pod zabudowę. Jednak niestety często zdarza się, że wiele gmin nie posiada dokumentów w formie planu zagospodarowania. W takim przypadku konieczne będzie wydanie wniosku o wyłączeniu działki z produkcji rolnej, a także o warunkach zabudowy. Decyzja na pozwolenie wyłączenia z produkcji rolnej najczęściej należy do starosty. Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, koniecznie musi zostać spełnionych kilka warunków. Jeśli poniższe kroki nie zostaną spełnione, prawdopodobnie urząd odmówi przyznania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Należą do nich:

  • Działka musi mieć dostęp do drogi publicznej.
  • Przynajmniej jedna działka sąsiadująca, z dostępem do drogi publicznej została zabudowana tak, że możliwe jest, by określić wymagania względem planowanej zabudowy.
  • Odpowiednie uzbrojenie dla danej zabudowy (przedstawione w formie umowy).
  • Działka, na której planowana jest budowa domu nie wymaga zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na rzecz budowy.
  • Brak naruszenia praw budowy czy ochrony środowiska.

Otrzymanie decyzji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kwotę za wyłączenie z produkcji użytków rolnych ustala się na podstawie powierzchni oraz klasy. Osoba ubiegająca się o decyzję w okresie 60 dni od otrzymania informacji o przyznaniu powinna dokonać wpłaty. Obowiązują również opłaty roczne, które należy wpłacić do dnia 30 czerwca każdego roku, przez okres 10 lat. Jednak w przypadku budowy domu nie większego niż 500 m2 opłata jednorazowa za przyznanie decyzji oraz opłaty roczne nie obowiązują. Przekształcenie działki rolnej na budowlaną wiąże się z wieloma formalnościami oraz dodatkowymi opłatami. Przez co w rezultacie może okazać się, że zakup działki rolnej wcale nie wiąże się z oszczędnościami, a wyniesie więcej, niż kupno działki budowlanej.

Budowa domu na działce

Budowa domu przez osobę będącą rolnikiem nie wiąże się z większymi problemami, jeśli spełnione zostaną warunki podane powyżej. Jeśli planowany dom na działce rolnej nie znajduje się na terenie objętym ochroną środowiska lub jeśli nie będzie problematyczny dla sąsiadów – nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Osoba nie będąca rolnikiem, ale mająca zawód weterynarza lub posiadająca kwalifikacje w zakresie ogrodnictwa lub architektury wnętrz również może uzyskać kwalifikacje rolnika, co jest pewnym rozwiązaniem. Jednak najlepszym rozwiązaniem dla osoby nie będącej rolnikiem będzie przekształcenie działki rolnej na budowlaną. W takim przypadku osoba zobowiązuje się do zamieszkania na terenie gminy przez okres przynajmniej 5 lat. Należy również uzyskać specjalne pozwolenie, które wydawane jest przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób pragnących wybudować dom na działce rolnej.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.