Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Co trzeba wiedzieć przy zakupie domu?

10.06.2019 r.

Kupno domu w Rzeszowie – co warto wiedzieć

Przed Tobą wielki wydatek jakim jest kupno domu?
Prawdopodobnie większość z nas marzy, aby mieć własny dom z ogrodem. Jego kupno to jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Warto więc dowiedzieć się kilka ważnych kwestii związanych z kupnem domu.
Przede wszystkim sprawdźmy, jakie domy na sprzedaż są w ofercie. Pamiętajmy, aby obejrzeć kilka interesujących nas miejsc i aby nie podejmować zbyt pochopnie decyzji.

 

Na co zwrócić uwagę kupując dom w Rzeszowie

Na początku należy zastanowić się, jakiego domu szukamy? Czy ma to być dom piętrowy, parterowy, z garażem czy bez.

Kiedy już zdecydujemy się na dany rodzaj domu, warto wziąć pod uwagę jedną z podstawowych kwestii przy zakupie domu w Rzeszowie jaką jest lokalizacja. Ważne jest, aby mieć swobodny dojazd do miejsca pracy, dogodną infrastrukturę, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Także jak daleko będziemy mieszkać od naszych bliskich, rodziny i znajomych. Ważne jest również bezpieczeństwo w okolicy. Warto zwrócić uwagę czy nasz dom stoi w bezpiecznym miejscu, czy nie zagrażają mu powodzie. Możemy sprawdzić drogę do naszego miejsca zamieszkania.
Warto też dowiedzieć się w urzędzie, czy w przyszłości na miejscu naszej nieruchomości nie ma w planach budowy drogi lub autostrady.
Trzeba też zwrócić uwagę na ogród, czy jest on odpowiedniej wielkości i w dobrym stanie, a także, czy jest ogrodzenie, a jeśli tak, to jaki jest jego stan.

Na początku warto dowiedzieć się, jaka jest powierzchnia użytkowa domu, działki. Poznać jego historię, do tego pomocne mogą okazać się projekty domów. Musimy także sprawdzić w jakim stanie jest budynek z zewnątrz, czy jest zrobiona elewacja i czy dach nie przecieka, czy nie odpada tynk.
Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę są okna, czy na ścianach wokół nie ma wilgoci. Spójrzmy też dokładnie na ściany w kuchni i łazience, czy przez wilgoć nie wytworzyły się grzyby, popatrzmy też na stan podłóg. Trzeba też sprawdzić instalacje wodne, kanalizację i elektrykę.

Kiedy już załatwimy sprawy techniczne, warto rozejrzeć się po rozmieszczeniu pomieszczeń. Sprawdzić czy taki układ na pewno nam odpowiada lub wziąć pod uwagę ewentualne małe remonty. Warto zrobić również rozeznanie wśród sąsiadów, bo niekiedy to od nich możemy dowiedzieć się dużo więcej, niż od samego właściciela. Trzeba jednak mieć dystans i nie wierzyć stu procentowo we wszystko co mówią ludzie. Ponieważ może okazać się, że chcą zrobić na złość właścicielowi domu.

Następnym krokiem jest sprawdzenie w księgach wieczystych wszystkich dokumentów dotyczących nieruchomości. Dowiemy się tam również, kto jest właścicielem domu i kto jeszcze ma do niego prawa. Także czy nieruchomość nie jest obciążona kredytem hipotecznym.

 

Zakup domu w Rzeszowie – potrzebne dokumenty

Oglądanie nieruchomości już za nami, teraz czas na formalności. Zanim podpiszemy akt notarialny w obecności notariusza, powinniśmy dostać od właściciela lub dewelopera wszystkie potrzebne dokumenty. Przede wszystkim sąd musi wydać odpis z księgi wieczystej, która jest najważniejszym źródłem informacji prawnych budynku. Także wypis z ewidencji gruntów, który znajduje się w starostwie. O wydanie wypisu należy złożyć specjalny formularz, który znajdziemy w urzędzie.

Kolejnymi ważnymi dokumentami są pozwolenie na budowę i projekty domu, a także wszystkich przyłączy. Protokoły instalacji gazowych i elektrycznych, umowy z instytucjami, które dostarczają nam wodę, prąd i gaz.
Aby podpisać akt notarialny należy umówić się w Rzeszowie w kancelarii notarialnej. Oczywiście obowiązkowo należy mieć ze sobą dowód osobisty, będzie potrzebny również adres zameldowania i imiona rodziców. Podpisany akt trafia do sądu i jest wpisany do księgi wieczystej. Od tej pory jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego domu w Rzeszowie.

Podczas zakupu tak dużej nieruchomości przede wszystkim należy pamiętać, aby nie kupować domu pod wpływem emocji. Ma to być rozsądna i dobrze przemyślana decyzja, najlepiej oglądnąć kilka domów, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Dobrze jest poprosić też o radę znajomych lub rodzinę, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.