Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Jak sfinansować zakup nieruchomości?

23.10.2019 r.

Kupno mieszkania lub domu to świetne przedsięwzięcie. Kto nie marzy o własnych „4 kątach” lub o pięknym domu z ogrodem, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Jednak zanim to nastąpi musimy przejść przez wiele trudności związanych z poważną inwestycją, jaką jest zakup mieszkania. Jedną z największych trudności jest samo sfinansowanie nieruchomości. 

Za kupno nieruchomości możemy zapłacić w formie gotówki lub kredytem hipotecznym – to dwie najpopularniejsze opcje finalizacji transakcji. Jednak by otrzymać kredyt od banku musimy posiadać również wkład własny. Posiadanie tak dużej sumy w gotówce również jest problematyczne. Dotyczy to głównie, ale nie tylko młodych osób, które nie mają wystarczających środków na kupno nieruchomości. Na rynku coraz częściej możemy spotkać się z innymi metodami finansowania zakupu.

Metody finalizacji transakcji – kredyt hipoteczny

Obecnie coraz większa liczba młodych osób decyduje się na wyprowadzkę z domu rodzinnego. Wielu z nich otrzymuje mieszkanie w spadku po bliskich np. od dziadków lub jako prezent na wejście w dorosłość. Jednak nie każdy ma tyle szczęścia, a wtedy trzeba znaleźć inny sposób na uzbieranie potrzebnej kwoty pieniędzy. 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie potrzebnej sumy jest kredyt hipoteczny od banku. Powinniśmy wiedzieć, że aby otrzymać kredyt musimy posiadać również wkład własny. Jest nim nie tylko gotówka, ale może to być również inna nieruchomość. Np. działka, na której zamierzamy wybudować dom lub nieruchomość np. rodziców. Jednak otrzymanie kredytu hipotecznego od banku nie jest takie proste, ponieważ banki muszą sprawdzić kilka podstawowych formalności.

  • Zdolność kredytowa – to jeden z najważniejszych czynników, jakie są sprawdzane podczas starania się o kredyt nie tylko hipoteczny, ale w zasadzie każdy. Na zdolność kredytową składa się m.in. rodzaj zatrudnienia, wysokość dochodów i wiek. Wpływ ma również posiadanie rodziny, stan cywilny oraz to, czy do tej pory rachunki lub inne raty były spłacane regularnie i na czas.

 

  • Wkład własny – to kolejny czynnik, jaki jest brany pod uwagę podczas starania się o kredyt hipoteczny. Niewiele osób wie, że na wkład własny zalicza się nie tylko posiadanie gotówki, ale także posiadanie innej nieruchomości. Na przykład działka, na której zostanie wybudowany dom. Nieruchomość należąca do bliskich, np. rodziców, jeśli zgodzą się być poręczycielami. Wartość wkładu własnego to około 20 % wartości kredytu hipotecznego. Jednak coraz więcej banków oferuje klientom kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym, a brakująca część jest ubezpieczona za pomocą niewielkiego ubezpieczenia, jakie oferuje bank.

Jeśli klient posiada zdolność kredytową oraz wkład własny, istnieje ogromna szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości z oszczędności

Wiele osób podczas zakupu nieruchomości finalizuje transakcję za pomocą gotówki, z oszczędności zbieranych przez wiele lat. Jest to jeden z najwygodniejszych oraz najszybszych sposobów na inwestycję, ponieważ nie występuje ryzyko, że bank nie udzieli nam kredytu. Również nie ma potrzeby przedstawiania wielu dokumentów, a także jesteśmy bardziej spokojni, ponieważ nie musimy spłacać kredytu przez kilkadziesiąt lat. Niestety ceny nieruchomości są bardzo wysokie, a osób, których stać na zakup mieszkania lub domu z oszczędności jest bardzo mało.

Podczas zakupu mieszkania lub wybudowania domu wiele osób ma to szczęście, że może liczyć na pomoc bliskich, np. dziadków lub rodziców, którzy podarują w prezencie nieruchomość lub udzielą pożyczki na finalizację transakcji. To również jest świetny sposób, a zarazem nie wymaga tylu dokumentów, co staranie się o kredyt.

Pożyczka od dewelopera

Jeśli nie posiadasz wkładu własnego lub zdolności kredytowej, ale koniecznie potrzebujesz nowego mieszkania – świetnym rozwiązaniem jest pożyczka od osoby sprzedającej nieruchomość, np. od dewelopera. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zakupu, a nadal jest ona mało znana wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. 

Jak sfinansować zakup mieszkania pożyczając pieniądze od dewelopera? Pożyczka od dewelopera lub innej osoby sprzedającej mieszkanie lub dom polega na tym, że osoba sprzedająca przepisuje nieruchomość na osobę kupującą, a ta będzie spłacać wartość nieruchomości w ratach ustalonych przez obie strony. Oczywiście wszystkie kwestie muszą być zawarte w umowie i dokładnie opisane. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą uzyskać kredytu. Niektórzy deweloperzy w zamian za udzielenie pożyczki wymagają możliwości zameldowania w sprzedawanej nieruchomości.

Wynajem nieruchomości z możliwością zakupu

Wiele osób zmuszonych przez sytuację do szybkiej wyprowadzki nie posiada zdolności kredytowej lub wkładu własnego. Jednak chciałyby dokonać zakupu nieruchomości w najbliższym czasie. Na rynku nieruchomości niektórzy sprzedawcy decydują się na sprzedaż mieszkania z pierwszeństwem dla osoby wynajmującej. To świetne rozwiązanie dla młodych osób, które chcą w szybkim czasie wyprowadzić się „na swoje”, a nie posiadają wystarczającej ilości oszczędności. Dzięki temu osoba wynajmująca mieszkanie może spokojnie dokonywać pewnych zmian, ponieważ mieszkanie za kilka lat będzie należało do najemcy. Oczywiście wszystkie warunki należy dokładnie opisać w akcie notarialnym. Warto wspomnieć, że ten rodzaj finansowania transakcji najczęściej jest praktykowany wśród rodziny lub znajomych. Rzadko zdarza się, że obca osoba zgodzi się na takie warunki, chyba że sprzedającemu nie zależy na szybkim czasie sprzedaży. 

Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub wybudować dom i zastanawiasz się jak sfinansować zakup mieszkania, możesz wykorzystać którąś z powyższych opcji. Oczywiście najkorzystniejszy sposób to oszczędności, jednak tylko niewielka liczba osób może pozwolić sobie na posiadanie tak dużej ilości gotówki.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.