Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Kupno mieszkania z hipoteką - czy warto?

19.08.2021 r.

Wiele osób decyduje się na kupno własnego mieszkania lub wybudowanie domu. Najlepszą opcją jest zakup nieruchomości od dewelopera, dzięki czemu będziemy mieć nowe mieszkanie, z możliwością aranżacji według własnego stylu i upodobań. Na rynku możemy znaleźć również wiele ofert nieruchomości na sprzedaż na rynku wtórnym. Co prawda mieszkanie nie będzie nowe, w wielu przypadkach będzie sprzedawane wraz z wyposażeniem. Jednak to świetne rozwiązanie dla osób, które nie przykładają specjalnej wagi do wystroju wnętrz oraz dla osób, które potrzebują nowego miejsca zamieszkania w krótkim czasie. Mieszkanie od dewelopera jest korzystniejszą opcją, jednak wymaga czasu oraz dodatkowych pieniędzy na remont, wykończenie oraz wyposażenie mieszkania. Rozglądając się wśród ogłoszeń kupna – sprzedaży nieruchomości możemy znaleźć również wiele ogłoszeń nieruchomości objętych kredytem hipotecznym.

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania z kredytem hipotecznym nie zawsze musi wiązać się z trudnościami, niekiedy inwestycja okazuje się sukcesem. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem takiej nieruchomości. 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o dokładnym przejrzeniu księgi wieczystej. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów każdej nieruchomości, który zawiera wszystkie potrzebne informacje na temat mieszkania, które mamy zamiar kupić. Poznamy pełnoprawnego właściciela nieruchomości, dowiemy się czy mieszkanie jest objęte hipoteką – jeśli tak, to przez kogo oraz poznamy wysokość zadłużenia. Osoba zainteresowana kupnem mieszkania z kredytem hipotecznym otrzymuje możliwość wykreślenia kredytu z nieruchomości. 

W jaki sposób można wykreślić hipotekę z nieruchomości przed sprzedażą?

Jeśli kupujący jest zainteresowany nieruchomością na sprzedaż, która objęta jest kredytem hipotecznym, istnieją dwie możliwości, by kredyt został wykreślony z hipoteki. Pierwsza opcja to oczywiście spłata zadłużenia przez właściciela nieruchomości. Jednak tylko niewielka liczba osób posiada wystarczającą ilość środków, by w tak krótkim czasie spłacić zadłużenie w banku. W tym przypadku korzystnym może okazać się drugi sposób. Jest nim spłata zadłużenia z pieniędzy otrzymanych od kupującego za zakup nieruchomości. W takim przypadku powinniśmy podpisać umowę przedwstępną kupna – sprzedaży.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką

W umowie przedwstępnej powinny znajdować się wszystkie dane osobowe zarówno osoby sprzedającej mieszkanie, jak i kupującego. Jeśli mieszkanie prawnie należy do dwóch osób, np. jest to małżeństwo – na umowie powinny znajdować się dane osobowe obojga osób. W umowie przedwstępnej również powinna znajdować się kwota, za jaką sprzedajemy mieszkanie. Następnie sprzedający przekazuje kwotę zadłużenia do banku, otrzymuje oświadczenie i wraz z umową przedwstępną oraz oświadczeniem o wykreśleniu hipoteki udaje się z kupującym do notariusza. Dochodzi do finalizacji transakcji. Jest to bardzo wygodny sposób, jednak może okazać się dość niebezpieczny dla osoby kupującej. Sprzedający w ostatniej chwili może odwołać się od umowy przedwstępnej, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie spłata zadłużenia przez osobę kupującą.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym ?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym i spłata zadłużenia przez osobę kupującą jest dla drugiej strony dość ryzykownym rozwiązaniem. Dlatego najlepiej, jeśli wartość zadłużenia pokrywa właściciel nieruchomości, podczas sprzedaży mieszkania. W dniu sprzedaży mieszkania właściciel otrzymuje od banku oświadczenie o kwocie zadłużenia wraz z numerem rachunku bankowego.  Osoba, która chce kupić mieszkanie powinna zapłacić wysokość zadłużenia, a pozostałą kwotę, która została ujęta w akcie notarialnym – przekazać osobie sprzedającej mieszkanie. W ten sposób kupujący staje się nowym właścicielem mieszkania i otrzymuje od banku zgodę na wykreślenie hipoteki. Następnie oświadczenie o wykreśleniu hipoteki należy przekazać do sądu, a ten wykreśli nowo nabytą nieruchomość z zadłużenia w księdze wieczystej. W ten sposób żadna ze stron nie ma prawa zostać oszukana – jest pewność o poprawnej finalizacji transakcji.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.