Spis treści
Coraz większa liczba osób zamieszkujących w blokach decyduje się na zakup działki w ogródkach działkowych. Domek letniskowy w ogródku działkowym to świetna alternatywa dla domu jednorodzinnego poza miastem. To świetne miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta. Poza tym, ogromną zaletą jest dużo niższa cena działki w porównaniu do ceny działek budowlanych. Obecnie coraz więcej działek wyposażonych jest w potrzebną infrastrukturę. Dlatego budowa niewielkiego domku to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na budowę domu na obrzeżach miasta. Osoba dzierżawiąca działkę ma pełne prawo wyposażenia jej w wymagane obiekty podnoszące komfort wypoczynku. Należą do nich między innymi ogrodzenie, domek letniskowy, urządzenia typu grill, czy nasadzenia, które głównie stanowią funkcję dekoracyjną. Obiekty te należą do własności działkowca. Za cały obiekt ogródków działkowych odpowiedzialne jest stowarzyszenie ogrodowe, które również może wyrazić zgodę na sprzedaż działki.
Jak kupić działkę w ogrodzie działkowym?
Kupno działki w ogródkach działkowych to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku, którzy nie mogą sobie pozwolić na budowę domu. Jednak pragną np. weekendowych odpoczynków z dala od zgiełku miasta. Osoba pragnąca kupić działkę powinna skontaktować się z działkowcem. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży, działkowiec w formie umowy pisemnej przenosi prawa do działki na kupującego. Umowa zgodna z prawem powinna być potwierdzona podpisami notarialnymi. Następnym krokiem jest zatwierdzenie przeniesienia praw i obowiązków do działki przez stowarzyszenie ogrodowe, które zajmuje się ogrodami działkowymi. Wniosek powinien uwzględniać wysokość wartości działki, jaka została ustalona przez osobę kupującą i działkowca. Wartość działki ustala się na podstawie wyposażenia, nasadzeń oraz sprzętów na niej się znajdujących. Stowarzyszenie ogrodowe w okresie 2 miesięcy od otrzymania wniosku może wniosek zatwierdzić lub odrzucić. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, prawa ze skutkiem pozytywnym zostaną przeniesione na kupującego. W większości przypadków stowarzyszenia zatwierdzają wniosek dotyczący sprzedaży.
Budowa domku letniskowego na działce w ogródkach działkowych
Budowa domku letniskowego zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem przeznaczenia terenu w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli gmina nie posiada planu zagospodarowania, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy, następnie wymagane jest pozwolenie na budowę. Wiąże się to z załatwianiem wielu formalności, które zajmują sporo czasu.
Jednak pragnąc wybudować domek na zakupionej działce w ogródkach działkowych nie ma konieczności załatwiania tak wielu formalności. W ogródkach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie ma konieczności posiadania pozwolenia na budowę. Pozytywnym aspektem jest, że do wskazanej powierzchni nie zalicza się wielkości tarasu, werandy lub ganku, jeśli nie przekracza 12 m2. Dzięki temu mamy możliwość wybudowania niewielkiego domu, który będzie idealny do odpoczynku, bez konieczności załatwiania wielu formalności, jak w przypadku standardowej budowy.
Wiele osób decyduje się również na zakup działki wraz z domkiem letniskowym, jednak wiąże się to z ryzykiem, czy domek został wybudowany legalnie. By uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, należy sprawdzić poprawność budynku. W tym celu osoba kupująca powinna udać się do nadzoru budowlanego, gdzie uzyska szczegółowe informacje dotyczące działki i obiektów, jakie się na niej znajdują. Jest to bardzo ważny krok, jeśli chcemy uniknąć problemów w przyszłości. Budowa tego typu nieruchomości nie wymaga zgody, dlatego w niektórych przypadkach mogło dojść do naruszeń prawa.
Domek letniskowy na działce w ogródkach działkowych to świetne rozwiązanie zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Osoby młode zyskają świetne miejsce do wypoczynku, organizowania spotkań ze znajomymi. To świetne miejsce do rozpalenia grilla, gdzie w warunkach miejskich zazwyczaj nie jest to możliwe. To doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, a także osób starszych, które wolny czas przeznaczą na odpoczynek oraz uprawę warzyw i roślin ozdobnych.