Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Podział domu na mieszkania – co powinieneś wiedzieć?

22.01.2020 r.

Jesteś właścicielem dużego domu lub budynku, który jest niezamieszkały?  A może budynek jest zdecydowanie za duży dla Ciebie lub Twojej rodziny? Podział domu często może być również wynikiem konfliktów w rodzinie. Świetnym rozwiązaniem inwestycyjnym będzie podział domu na mieszkania na wynajem. Zdecydowanie łatwiej i szybciej wynajmiesz kilka mieszkań, niż jeden dom. Wynika to przede wszystkim z dużej powierzchni, a co za tym idzie – wysokie koszty czynszu. Obecnie na rynku nieruchomości w Rzeszowie i innych miastach jest spore zapotrzebowanie na mieszkania pod wynajem, dlatego nieruchomości wynajmiesz bez problemu. Mieszkaniem na wynajem w podzielonym domu mogą być zainteresowani np. studenci. Sprawdź, jakie formalności Cię obowiązują, by podział domu był zgodny z prawem.

Jak podzielić dom na mieszkania do wynajęcia?

Podział domu na mieszkania to doskonałe rozwiązanie w przypadku konfliktów w rodzinie lub jeśli budynek nie jest zamieszkały. Jeśli nieruchomość jest objęta współwłasnością, np. w przypadku małżeństwa – podziału można dokonać u notariusza w formie aktu nieruchomości. W momencie, gdy dom należy np. do rodzeństwa, a jedna ze stron nie wyraża zgody na podział – sprawę rozstrzygnie sąd.

Ważnym jest, że obecnie dom można podzielić na dwa lokale mieszkalne. Spowodowane jest to częstym budowaniem domów przez deweloperów, którzy po czasie wyodrębnili nieruchomość na mniejsze lokale. Mimo wszystko, jeśli budynek stoi nieużywany, wyodrębnienie to nadal świetna inwestycja. Nawet jeśli możliwe jest uzyskanie jedynie dwóch mieszkań na wynajem.

Podział domu w sposób pionowy

Dom najczęściej dzielimy w sposób pionowy lub poziomy.  Podział domu pionowo oznacza wybudowanie ściany stykowej wewnątrz. W ten sposób dochodzi do podziału domu na dwa odrębne, w formie bliźniaka. Można również wyodrębnić działkę na dwie mniejsze powierzchnie. Ściana stykowa w domu musi przechodzić przez wszystkie pomieszczenia wewnątrz, dzieląc dosłownie dom na pół. Podział działki musi być dokładnie w tej samej linii, co ściana stykowa.

By podział pionowy domu doszedł do skutku, musi być zgodny prawnie. Należy wziąć pod uwagę:

  • warunki zabudowy,
  • plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego,
  • minimalną możliwą powierzchnię działki,
  • dostęp do drogi publicznej,
  • dostęp do instalacji i mediów, np. woda, prąd, gaz,
  • dwa osobne wejścia do budynków, itp.

Jeśli chcemy podzielić dom pionowo, musimy sporządzić wstępny plan podziału, a następnie złożyć go w gminie. Gdy plan zostanie zaakceptowany, konieczne będzie skorzystanie z usług geodety. Geodeta wykona plan właściwy, który również musi zostać zaakceptowany w gminie w formie decyzji administracyjnej. Po otrzymaniu decyzji administracyjnej należy złożyć wniosek o założenie ksiąg wieczystych dla dwóch osobnych mieszkań.

Poziomy podział nieruchomości

Podział nieruchomości w sposób poziomy jest podobny do pionowego, ale podziału dokonuje się w formie „góra-dół”. Oznacza to, że mieszkania można podzielić na parter i piętro. Dzielenie nieruchomości w sposób poziomy wiąże się z kilkoma minusami. Przede wszystkim nie ma możliwości podziału działki – jest współwłasnością. W przyszłości może być jednym z najczęstszych powodów kłótni mieszkańców.

Podział budynku na lokale mieszkalne musi być zatwierdzony przez starostę powiatowego o samodzielności lokalu. Lokal samodzielny to przestrzeń podzielona ścianami trwałymi, w którym znajdują się pomieszczenia pomocnicze. Pomieszczenia pomocnicze dla mieszkańców służą zaspokajaniu ich potrzeb. Są to takie pomieszczenia jak kuchnia, łazienka, toaleta). W momencie, gdy w wyodrębnionej części nie ma łazienki lub kuchni – nie otrzymamy zaświadczenia od starosty. Co wtedy?

Jeśli w przedzielonej części budynku nie ma wymaganych pomieszczeń konieczna będzie przebudowa nieruchomości. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak w większości przypadków zwrócą się już po pewnym czasie od wynajmu mieszkania. Gdy budynek posiada wymagane pomieszczenia powinniśmy złożyć wniosek do starosty. Po upływie kilku dni otrzymamy odpowiedź w formie zaświadczenia. Z otrzymanym zaświadczeniem należy zgłosić się do notariusza. Nieruchomość zostanie wyodrębniona w formie aktu nieruchomości. Następnie należy założyć księgi wieczyste dla wyodrębnionych mieszkań.