Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Projekty domów – jak wybrać projekt idealny?

19.12.2019 r.

Budowa domu to marzenie większości z nas. Pierwszym krokiem do jego spełnienia jest kupno działki budowlanej. Następnie wybór odpowiedniego projektu domu, idealnie dopasowanego do warunków panujących w okolicy. Oprócz tego projekt powinien być dopasowany do naszych predyspozycji. Tylko jakimi czynnikami kierować się podczas wyboru tego idealnego, wśród tak licznych projektów domów obecnie dostępnych? Przede wszystkim przed wyborem powinniśmy dokładnie zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki temu upewnimy się, że dana działka spełnia warunki możliwe do zabudowy oraz poznamy parametry domu, jego wielkość oraz odległość jaka powinna zostać zachowana między budynkiem, a granicą działki.

Wybór powierzchni domu

Decydując się na konkretną wielkość domu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nie tylko własne marzenia o dużym i przestronnym domu, ale także koszty jego utrzymania. Oprócz tego duży wpływ na wielkość domu ma powierzchnia działki. Jeśli działka jest dość duża, mamy spore pole wyboru. Jednak gdy działka jest niewielka, nasz wybór jest bardziej ograniczony. Przed wyborem projektu powinniśmy zastanowić się nad ilością potrzebnych pomieszczeń. Czy będą dodatkowe pomieszczenia na garderobę lub prywatną łazienkę tuż przy sypialni. Obecnie gotowe projekty domów są różnorakie. Możemy wybierać od domów parterowych, do tych z poddaszem użytkowym, z otwartą przestrzenią lub bardziej zamknięte wewnątrz. Nowoczesne projekty obejmują wszystkie pomieszczenia dodatkowe jak garderoba, toaleta dla gości czy pomieszczenie na pralkę i suszarkę, jednak przed wyborem powinniśmy się zastanowić nad rzeczywistymi potrzebami naszej rodziny.

Projekty domów tanie w budowie i funkcjonalne to domy idealne. Duża i przestronna przestrzeń jest wygodna, ale może okazać się kłopotliwa szczególnie w okresie grzewczym. Dlatego powinniśmy wybrać taki dom, który będziemy w stanie utrzymać w przyszłości. Dostępne są również projekty domów energooszczędnych, jednak często są dużo bardziej kosztowne od „zwykłych” projektów. Wybierając powierzchnię domu powinniśmy dopasować ilość pomieszczeń do ilości osób mieszkających. Jeśli posiadamy lub planujemy rodzinę z dwójką lub trójką dzieci, każde z nich powinno mieć swój pokój. Warto również wybrać projekt z dwoma łazienkami. Dzięki temu w przyszłości unikniemy porannych kłótni o toaletę. Obecnie większość osób decyduje się na garderobę, by nie zajmować przestrzeni w pokoju sporej wielkości szafą. Zastanówmy się, czy będzie to garderoba dla całej rodziny, czy np. tylko dla rodziców. Dzieci mogą mieć osobne szafy w swoich pokojach.

Wiele młodych osób na etapie budowania domu nie jest pewnych, jaka ilość pokoi będzie odpowiednia. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest wybór domu z możliwością aranżacji poddasza w przyszłości. Dzięki temu w najbliższym czasie wykończą pomieszczenia znajdujące się na parterze,  a w przyszłości dodatkowe pomieszczenia na poddaszu. W ten sposób koszty remontu zminimalizują się.

Garaż, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze

Obecnie na rynku mamy dostępny szeroki wybór gotowych projektów domów, jednak podczas wyboru tego idealnego nie możemy zapomnieć o dodatkowych pomieszczeniach znacznie ułatwiających życie codzienne. Jeśli planujemy ogrzewanie domu za pomocą paliwa stałego, nie powinniśmy zapomnieć o odpowiednio przestrzennej kotłowni, która pomieści piec oraz opał. Przydatnym pomieszczeniem może okazać się w przyszłości spiżarnia, która pomieści nie tylko domowe przetwory, ale także różnego rodzaju produkty i zakupy, których ilość mogłaby zajmować zbyt dużo miejsca w meblach kuchennych. W spiżarce warto również przechowywać różnego rodzaju akcesoria potrzebne w kuchni np. tacki na ciasta.

Pomieszczenie gospodarcze mieszczące pralkę, suszarkę oraz różnego rodzaju akcesoria jak np. mop to świetne rozwiązanie. W domu będzie panował porządek, a pralka i suszarka nie będą zajmować miejsca w łazience. Decydując się na budowę domu znajdź projekt z garażem. Zastanów się, czy wolisz garaż osobno, czy w zabudowie domu. Warto wybierać nieco większe garaże, które pomieszczą również rowery, kosiarkę oraz innego rodzaju narzędzia potrzebne do gospodarstwa domowego. Projekt domu z połączonym garażem to świetne rozwiązanie, szczególnie na początku zamieszkania, gdzie miejsce przed domem nie jest wykończone. Dzięki temu np. nie pobrudzimy obuwia, a umieszczenie dzieci w samochodzie będzie znacznie łatwiejsze. Domy z garażem są doceniane przez właścicieli szczególnie w okresie jesienno- zimowym, kiedy temperatura oraz opady atmosferyczne nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. Oprócz tego garaż w bryle domu zajmuje o wiele mniej miejsca, niż osobno wybudowany budynek, więc to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób posiadających wąską działkę.

Projekt domu – adaptacja

Gotowe projekty domów wymagają adaptacji polegającej na dopasowaniu projektu do warunków zabudowy. Po adaptacji możliwe są zmiany w projekcie, jednak wiążą się z dodatkowymi kosztami. Wybierając projekt domu powinniśmy się kierować przede wszystkim przestrzenią wewnątrz, funkcjonalnością oraz rozmieszczeniem pomieszczeniem. Oprócz tego powinniśmy wziąć pod uwagę koszty utrzymania budynku. Nie powinno się wybierać domu pod względem wizualnym z zewnątrz. Oczywiście wygląd budynku również jest ważny, jednak jest to element dodatkowy.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.