Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Sprzedaż nieruchomości na własną rękę

10.01.2020 r.

W internecie możemy znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących sprzedaży lub kupna nieruchomości w Rzeszowie lub innym mieście. Są to ogłoszenia dodane przez pośredników, a także przez osoby indywidualne. Wielu właścicieli decyduje się na sprzedaż mieszkania lub domu na własną rękę – bez pomocy pośrednika. Jest to proces zajmujący sporo czasu, szczególnie dla osób, które będą sprzedawać nieruchomość po raz pierwszy. Podczas sprzedaży nieruchomości należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach, po których zastosowaniu transakcja zakończy się sukcesem.

Sprzedaż domu lub mieszkania – kwota nieruchomości

Jednym z najważniejszych aspektów, na jaki zwracają uwagę osoby zainteresowane kupnem nieruchomości jest cena domu lub mieszkania. Pamiętajmy, by cena była adekwatna do stanu technicznego lokalu, metrażu, wyposażenia oraz lokalizacji. Często zdarza się, że osoby sprzedające dom lub mieszkanie podczas ustalania ceny znacznie ją zawyżają, ze względu na wartość sentymentalną lub wysokość kosztów, jakie zostały zainwestowane w nieruchomość. Podczas ustalania kwoty warto zasugerować się podobnymi nieruchomościami w danej lokalizacji. Należy również wziąć pod uwagę metraż, ilość pomieszczeń oraz ich rozkład, a także infrastrukturę. Jeśli ustalona kwota będzie znacznie zawyżona, potencjalni kupujący szybko zniechęcą się – nie będą zastanawiać się nad kupnem mając do wyboru podobne nieruchomości w niższych cenach.

Kwota nieruchomości nie może być również zaniżona. Jeśli właścicielowi zależy na szybkiej transakcji, często oferuje sprzedaż mieszkania w niskiej cenie. Jednak bardzo często zdarza się, że zbyt niska cena w porównaniu do podobnych nieruchomości może odstraszyć kupujących. Wielu z nich może pomyśleć, że mieszkanie posiada wady, o których nie wspomniał właściciel w opisie. Podczas ustalania kwoty nieruchomości należy zwrócić uwagę na realny stan techniczny i lokalizację. Warto również wziąć pod uwagę, że kupujący będą negocjować, jednak nie powinniśmy zbytnio zawyżać ceny.

Oferty nieruchomości – jakie informacje powinny znajdować się w ogłoszeniu?

Jeśli sprzedajesz dom lub mieszkanie na własną rękę, koniecznie umieść ogłoszenie na kilku portalach. Ofertę sprzedaży możesz również udostępnić na własnych profilach w social mediach, a także dodać ogłoszenie np. w grupach na Facebooku. Zanim jednak przystąpisz do dodawania ogłoszeń powinieneś pamiętać o kilku najważniejszych czynnikach.

Twoja oferta powinna przede wszystkim posiadać szczegółowy, prawidłowo sformatowany opis, który zachęci potencjalnych kupców do podjęcia dalszych kroków związanych z transakcją. Opis powinien zawierać najważniejsze informacje o mieszkaniu lub domu. Podaj informacje o metrażu, ilości pomieszczeń, pomieszczeniach gospodarczych, lokalizacji. Nie zapomnij wspomnieć, w jakim stanie technicznym jest oferowana przez Ciebie nieruchomość.  Jeśli jest to mieszkanie w bloku z podziemnym garażem – również podaj tę informację. Warto również uwzględnić infrastrukturę – sklepy, apteki, restauracje lub szkoła czy przedszkole to czynniki, na które sporo osób zwraca uwagę. Jeśli tworzysz opis samodzielnie, pamiętaj, aby był czytelny dla każdego odbiorcy. Podziel opis na akapity, podkreśl najważniejsze informacje. Oczywiste jest, że właściciel, który pragnie sprzedać nieruchomość chce ją przedstawić w jak najlepszym świetle. Jednak by oferta była wiarygodna, warto również wspomnieć o niewielkich wadach – jeśli takie istnieją.

W ogłoszeniu powinien nie tylko znajdować się szczegółowy opis, ale także zdjęcia nieruchomości. Zdjęcia najlepiej wykonywać w naturalnym świetle dziennym, dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej przejrzysta. Podczas robienia zdjęć warto usunąć zbędne przedmioty typu zdjęcia, albumy czy rzeczy indywidualne. Należy również pamiętać o porządku w mieszkaniu. Większość osób podczas oglądania nieruchomości zwraca szczególną uwagę na stan kuchni oraz łazienki, dlatego o te pomieszczenia należy szczególnie zadbać podczas przygotowania mieszkania na sprzedaż.  Jeśli sprzedajemy dom, warto umieścić zdjęcia nie tylko wewnątrz, ale także zewnątrz. Dużą zaletą jest także przedstawiony na zdjęciach ogród lub przestrzeń wokół domu.

Nieruchomość na sprzedaż – dokumenty

Przygotowując nieruchomość na sprzedaż w Rzeszowie czy innym mieście warto od razu przygotować wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sfinalizowania transakcji. Cały proces sprzedaży zajmuje sporo czasu szczególnie jeśli jesteśmy już na etapie, gdzie sporo kupujących umawia się na oglądanie mieszkania. Dlatego warto wcześniej przygotować dokumenty by być przygotowanym na finalizację transakcji. Jeśli oferta jest atrakcyjna, a mieszkanie w dobrym stanie, może okazać się, że chętny na zakup nieruchomości pojawi się bardzo szybko.

Podczas sprzedaży nieruchomości jednym z najważniejszych dokumentów będzie akt notarialny, który jest jednocześnie potwierdzeniem własności. Należy również pamiętać o wypisie z księgi wieczystej, a także zaświadczeniu, że w mieszkaniu nie ma większej liczby zameldowanych osób. Takie zaświadczenie można dostać w urzędzie gminy. Ważnym dokumentem jest również zaświadczenie, że nieruchomość nie jest objęta hipoteką. W przypadku sprzedaży mieszkania ważne są także potwierdzenia zapłaty rachunków za media jak prąd czy woda.

Pamiętaj, że odpowiednio przygotowana nieruchomość to nie tylko szczegółowy opis oraz dobrej jakości zdjęcia, ale także stan techniczny, który odgrywa kluczową rolę, adekwatna cena, ilość pomieszczeń i lokalizacja. Podając informacje o nieruchomości powinieneś przedstawiać nie tylko zalety, ale także wady, dzięki czemu będziesz bardziej wiarygodny.