Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Wycena nieruchomości – jak ustalić wartość nieruchomości?

23.10.2019 r.

Podczas decyzji o zakupie nieruchomości, czy to mieszkania, domu lub działki bierzemy przede wszystkim pod uwagę kwotę transakcji. To, na jakiej podstawie dokonuje się wyceny nieruchomości jest bardzo ważne i wpływa na wysokość kwoty, jaką zapłacimy. Wartość nieruchomości określana jest na podstawie kwoty oraz wielu innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem danej nieruchomości. Brany jest również pod uwagę stan techniczny, stan prawny, otoczenie oraz przeznaczenie nieruchomości. Warto wspomnieć, że wyceny nieruchomości może dokonać wyłącznie rzeczoznawca.

Rzeczoznawca majątkowy – czy warto skorzystać z usług?

Rzeczoznawca majątkowy jest potrzebny między innymi do oszacowania wartości nieruchomości podczas kupna – sprzedaży. Podczas oglądania domu lub mieszkania rzeczoznawca bierze pod uwagę:

 • otoczenie, w jakim znajduje się nieruchomość,
 • przeznaczenie, czyli do jakich celów dane miejsce będzie wykorzystywane,
 • stan techniczny, czyli czy nieruchomość jest zadbana, czy wymaga remontu i dodatkowego wkładu finansowego,
 • stan prawny – czy nieruchomość jest objęta kredytem hipotecznych, kto jest właścicielem, czy inne osoby są zameldowane,
 • zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości.

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich czynników dostajemy operat szacunkowy wystawiony przez rzeczoznawcę majątkowego. Z pewnością skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego w Rzeszowie lub innym mieście jest korzystną opcją, szczególnie dla osób, które nie posiadają doświadczenia w przeprowadzaniu tego rodzaju inwestycji. Osoba odpowiednio uprawniona wie, na jakie czynniki należy zwracać uwagę, które mogą mieć duże znaczenie w wartości domu lub mieszkania. W wielu przypadkach również, by przeprowadzić transakcję kupna – sprzedaży, konieczne jest posiadanie dokumentu zwanego operatem szacunkowym, a może go sporządzić tylko i wyłącznie rzeczoznawca, po uprzednim sprawdzeniu wszystkich czynników. Dlatego jeśli zależy nam na prawidłowym oraz profesjonalnym przebiegu transakcji – warto skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego.

Operat szacunkowy – kiedy jest potrzebny?

Operat szacunkowy jest to dokument wydawany przez rzeczoznawcę majątkowego, który wystawia go na podstawie sprawdzonych uprzednio wszystkich czynników, jakie mają wpływ na wartość domu, mieszkania lub działki. Dokument operatu szacunkowego jest potrzebny przede wszystkim w kilku przypadkach, takich jak np.

 • podział majątku,
 • podział spadku,
 • egzekucja komornicza,
 • ubieganie się o kredyt hipoteczny.

Rzeczoznawca po sprawdzeniu szczegółowo wszystkich czynników wypisuje operat szacunkowy, który jest wartościowym dokumentem szczególnie w sprawach rozstrzyganych drogą sądową.

Wycena nieruchomości – potrzebne dokumenty

Na wycenę nieruchomości mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, wizualne, ale także stan prawny. Stan prawny mieszkania lub domu czy działki jest jednym z najważniejszych czynników na jakie należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Wiele dokumentów można sprawdzić drogą internetową, podając numer księgi wieczystej, jednak należy pamiętać, że niekiedy zdarzają się błędy wynikłe podczas wprowadzania danych do systemu. W takim przypadku należy udać się do urzędu, w celu sprawdzenia prawidłowości dokumentu. Księgę wieczystą może również sprawdzić rzeczoznawca – posiada do tego wymagane uprawnienia. Dokumenty, jakie należy sprawdzić podczas wyceny nieruchomości to:

 • wypis z rejestru gruntów,
 • wypis z księgi wieczystej,
 • akt notarialny,
 • mapa ewidencyjna.

 

Jak wycenić nieruchomość?

Na wartość nieruchomości w Rzeszowie i każdym innym mieście ma wpływ wiele czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę, by nasza transakcja przebiegła pomyślnie, bez przykrych niespodzianek w najbliższej przyszłości. Wycena nieruchomości polega między innymi na sprawdzeniu lokalizacji i otoczenia, w jakiej znajduje się dom lub mieszkanie. Cena mieszkań znajdujących się w centrum miasta będzie z pewnością dużo wyższa, od ceny mieszkań znajdujących się na obrzeżach. Podobnie sytuacja wygląda z działką i domem. Warto zwrócić uwagę, czy w najbliższej okolicy nie ma lub nie jest planowana budowa zakładu przemysłowego, drogi ekspresowej lub spalarnia śmieci. Te czynniki zdecydowanie mają wpływ na wycenę nieruchomości i obniżają jej wartość.

Stan techniczny budynku

Wycena mieszkania lub domu polega również na dokładnym obejrzeniu każdej strony budynku pod względem stanu technicznego. Ważne jest, w jakim stanie obecnie znajduje się nieruchomość. Czy wymaga generalnego remontu, czy tylko drobnych, kosmetycznych poprawek. warto pamiętać, że mieszkanie, które wymaga remontu traci na wartości, ponieważ do ceny należy doliczyć koszty remontu oraz wyposażenia. Ma to również wpływ na pierwsze wrażenie, podczas oglądania nieruchomości. Wycena nieruchomości jest jednym z najważniejszych działań jakie należy podjąć podczas decyzji o zakupie lub sprzedaży domu lub mieszkania.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.