Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Wynajem mieszkania -wypowiedzenie najmu nieruchomości

19.12.2019 r.

Podczas wynajmu mieszkania w pewnym momencie dochodzi do wypowiedzenia umowy, czy to przez właściciela, czy najemcę.  W zależności od sytuacji, to kłopotliwy i często niezręczny moment dla obu stron. Jednak należy pamiętać, że właściciel nie może wypowiedzieć umowy najmu niezgodnie z prawem. Właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę.  Jeśli najemca opóźnia się z opłatami,  nie przestrzega ciszy nocnej, a sąsiedzi skarżą się na głośną muzykę, lub jeśli właściciel zauważy uszkodzenia lokalu. Wypowiedzenie umowy powinno być zgodne z zapisem w umowie najmu oraz zgodne z prawem osoby wynajmującej.

Wypowiedzenie umowy najmu – jak powinno przebiegać?

Umowa najmu to formalność, na podstawie której właściciel nieruchomości przekazuje do użytku lokal najemcy na czas określony. Najemca zobowiązuje się do regularnych opłat w wysokości zawartej w umowie. W umowie powinna znajdować się kwota czynszu, termin zapłaty oraz okres, na jaki została zawarta umowa. Należy również pamiętać że w umowie powinien być zawarty okres wypowiedzenia. Przed ostatecznym podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeanalizować, a podczas podpisywania jeszcze raz przeczytać. Upewnij się, że żadna ze stron nie zostanie oszukana. Wypowiedzenie umowy najmu można podzielić na 3 sposoby. Należą do nich :

  • Termin zakończenia umowy najmu – w przypadku umowy na czas określony, w dniu, kiedy mija termin zakończenia umowy dochodzi do automatycznego wypowiedzenia najmu. Najczęściej przed terminem zakończenia umowy właściciel wraz z najemcą podejmują decyzję o dalszej współpracy lub jej zerwaniu.
  • Wypowiedzenie za porozumieniem stron – jest jednym z najpopularniejszych i najszybszych sposobów wypowiedzenia umowy. Zarówno właściciel, jak i najemca mogą podjąć decyzję o zakończeniu umowy wynajmu. Np. ze względu na przeprowadzkę do innego miasta, ze względu na powiększającą się rodzinę lub jeśli właściciel podejmuje decyzję, że sam zamieszka w wynajmowanym dotychczas mieszkaniu. Sytuacji jest wiele, jednak po uprzedniej rozmowie właściciela z najemcą wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron jest najprostsze.
  • Wypowiedzenie umowy – zazwyczaj jest używane w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku, gdy najemca sprawia problemy związane z wynajmem, np. spóźnia się z opłatami, dopuścił się zniszczeń lokalu, hałasuje i przeszkadza sąsiadom. W przypadku umowy na czas nieokreślony właściciel nie ma obowiązku podania przyczyny wypowiedzenia umowy. W przeciwieństwie do umowy na czas określony, gdzie konieczny jest powód.

Niezależnie od sposobu oraz przyczyny wypowiedzenia umowy powinno się ono zawsze odbywać w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach – dla właściciela i najemcy, po okresie wypowiedzenia.

Przyczyny wypowiedzenia umowy najmu

Mieszkanie do wynajęcia to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób młodych, które w szybkim czasie chcą się usamodzielnić. Niestety własne mieszkanie w centrum miasta wiąże się z wysokimi kosztami, na które mało kto może sobie pozwolić. Dlatego wiele osób decyduje się na mieszkanie na wynajem. Przed podpisaniem umowy ważne jest, by sprawdzić dokładnie każdy zapis. Jeśli właściciel mieszkania wzbudza pewne podejrzenia warto udać się z umową do prawnika. Oceni jej stan prawny, dzięki czemu nie spotkają nas przykre niespodzianki w przyszłości. Wynajem nieruchomości, czy to domu, czy mieszkania wiąże się z ryzykiem wypowiedzenia umowy, jednak rzadko zdarza się to bez powodu. Właściciel może wypowiedzieć umowę, jeśli:

  • najemca nie używa mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem. Niszczy znajdujące się sprzęty, zaniedbuje obowiązki związane z utrzymaniem mieszkania, co negatywnie wpływa na stan techniczny. Jeśli zachowuje się w sposób nieodpowiedni, hałasuje i przeszkadza pozostałym mieszkańcom bloku lub kamienicy.
  • osoba wynajmująca spóźnia się z zapłatą czynszu za ostatnie 3 miesiące, pomimo częstych upomnień ze strony właściciela mieszkania.
  • najemca przeznaczył część mieszkania do wynajęcia lub jego całość innej osobie, bez zgody właściciela.

Najemca może wypowiedzieć umowę, jeśli w mieszkaniu występują uszkodzenia, wady i usterki negatywnie wpływające na jakość zamieszkania o których do tej pory najemca nie wiedział, a właściciel ich nie usunął. W takim przypadku osoba wynajmująca może wypowiedzieć umowę bez terminu wypowiedzenia.