Spis treści
W obecnych czasach bycie eko nie jest już tylko modne, szczególnie wśród gwiazd i influencerów, ale jest to styl życia większości osób. W różnego rodzaju środkach masowego przekazu słyszymy, że za kilkanaście lat zasoby wody na kuli ziemskiej zmniejszą się o ponad 30%, a na tle Europy Polska ma najmniejszy dostęp do wód. Z tego też powodu coraz więcej osób zdecydowanych na budowę lub kupno nieruchomości wybiera projekty domów energooszczędnych.
Jeszcze do niedawna bycie eko większości z nas kojarzyło się ze znacznie wyższymi kwotami, co w wielu przypadkach jest mylnym przekonaniem. Przy regularnym stosowaniu się do pewnych nawyków nasze comiesięczne wydatki ulegną zmniejszeniu.
Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?
Domy energooszczędne różnią się od zwykłych budynków kilkukrotnie mniejszym zużyciem energii. Na mniejsze zużycie energii wpływ ma wiele czynników, które nie tylko zmniejszają koszty utrzymania nieruchomości, ale wiele z nich ma również pozytywny wpływ na środowisko. Jednym z najważniejszych czynników jest sposób ogrzewania budynku, a także:
- wielkość domu,
- układ pomieszczeń,
- wielkość i rozmieszczenie okien,
- jakość materiałów zastosowanych podczas ocieplenia budynku.
Projekt domu energooszczędnego – jaki dom wybrać?
Domy energooszczędne to takie, gdzie występują najmniejsze straty ciepła, na co wpływ mają m.in. wielkość domu, kształt czy chociażby szczelność okien. Wiemy, że mniejsze pomieszczenia szybciej się nagrzewają, dlatego też im mniejszy dom, tym mniejszą sumę pieniędzy przeznaczymy na jego ogrzanie. Warto również wspomnieć, że domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym będą dłużej utrzymywały ciepło, w porównaniu do budynków parterowych.
Na ogrzanie domu lub mieszkania wpływ ma także poziom nasłonecznienia. Z tego powodu duże przeszklenia np. w salonie lub kuchni warto umieszczać od południa, gdzie przez sporą część dnia padają promienie słoneczne. Dla wielu osób ten czynnik może wydawać się błahostką, jednak ma duży wpływ na ogrzanie domu, szczególnie w słoneczne dni.
Duży wpływ na energooszczędność ma również kąt nachylenia dachu. Z tego powodu wśród licznych projektów domów energooszczędnych możemy zauważyć wiele budynków z dachem jednospadowym. Najczęściej budynki te mają jedną ścianę wyższą, która zazwyczaj znajduje się od strony południowej. Niższa ściana znajduje się po stronie północnej. Dlaczego takie rozwiązanie zaliczane jest do energooszczędnych? Od strony północnej występuje najmniejszy poziom nasłonecznienia.
Eko sposoby na ogrzanie domu
Decydując się na budowę domu energooszczędnego warto wybrać odpowiedni sposób ogrzewania. Jedną z coraz bardziej popularnych metod ogrzewania budynków są kotły i palniki na pellet. Pellet jest biomasą stworzoną z odpadów drewna. Jest opałem ekologicznym i zero emisyjnym, ponieważ podczas jego spalania do atmosfery dostaje się tyle samo Co2, ile pochłania drzewo podczas swojego wzrostu. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Po spaleniu około tony pelletu otrzymujemy 5 kg popiołu, który można ponownie wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. To świetna alternatywa dla węgla, drewna czy gazu.
Na rynku dostępnych jest wiele palników i kotłów z możliwością sterowania za pomocą aplikacji w telefonie, bez znaczenia w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Coraz więcej modeli ma również funkcję ustawienia temperatury grzania na podstawie temperatury panującej na zewnątrz. To szczególnie przydatne rozwiązanie w okresie wiosenno – letnim, kiedy temperatura spada dopiero pod wieczór.
Materiały budowlane również mają znaczenie
Na utrzymanie ciepła i zużycie energii ogromny wpływ mają materiały budowlane wykorzystane podczas budowania i ocieplania budynku. Jeśli zależy nam, by straty ciepła były jak najmniejsze należy odpowiednio ocieplić dom grubą warstwą wełny mineralnej lub styropianem.
Na wpływ utrzymania ciepła w pomieszczeniach mają również okna. Ważne, by były szczelne, dzięki czemu ciepłe powietrze nie będzie wydostawało się na zewnątrz. Podczas budowania domu warto zadbać o sprawdzoną ekipę budowlaną, najlepiej sugerując się poleceniami znajomych, rodziny, lub czytając opinie w internecie.
Nowoczesne projekty domów energooszczędnych uwzględniają odpowiedni sposób wentylacji. W domach energooszczędnych coraz częściej umieszcza się specjalne urządzenie zwane rekuperatorem. Ma za zadanie odzyskiwać ciepło z wywiewanego powietrza. Niestety w starszym budownictwie przez kratki wentylacyjne napływa zimne powietrze, a ciepłe „ucieka” na zewnątrz.
Inne czynniki mające wpływ na zmniejszenie kosztów utrzymania domu
Coraz częściej słyszymy jak ważne jest by dbać o środowisko. Istnieje wiele czynników, które mają pozytywny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a przy tym znacznie redukują koszty utrzymania domu lub mieszkania. Jednym z najważniejszych czynników jest oszczędność wody. Z tego powodu warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, warto zakupić spłuczkę do toalety z funkcją stop. Oprócz tego duże znaczenie mają takie niewielkie czynności jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy wykorzystanie pozostałej wody w czajniku np. do podlania kwiatków. Wiele osób decyduje się na inwestycję w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu rachunki za prąd będą znacznie niższe. Większość zmian (oprócz paneli fotowoltaicznych) nie wymaga żadnego nakładu finansowego, a skutki będą widoczne niemal natychmiastowo.