Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Kupno działki – potrzebne formalności

10.09.2019 r.

Każda inwestycja wymaga sprawdzenia wielu dokumentów, w tym także zakup działki budowlanej. Przegląd wszystkich dokumentów i oraz upewnienie się, że są one zgodne z prawem wymaga dużo czasu oraz zaangażowania. Jednak dzięki temu będziemy mieć pewność, że w przyszłości nie spotkają nas przykre niespodzianki, o których nie poinformował nas właściciel gruntu. Zapewnimy sobie wygodne i spokojne życie w wymarzonym domu z ogrodem. Przed zakupem gruntu pod zabudowę powinniśmy dokładnie sprawdzić lokalizację i infrastrukturę. Wiele osób  wybiera grunty z daleka od infrastruktury. W ostateczności okazuje się, że nawet aby dostać się do sklepu musimy korzystać z samochodu. Ważna jest też powierzchnia działki oraz uzbrojenie. Powinniśmy upewnić się, że działka posiada dostęp do mediów jak prąd, gaz, woda oraz kanalizacja. Oprócz tego najważniejsze są dokumenty i weryfikacja nieruchomości pod względem prawnym. O tym, co należy do najważniejszych dokumentów, które powinieneś sprawdzić przed finalizacją transakcji przeczytasz poniżej.

Plan zagospodarowania przestrzennego działki budowlanej

Przed zakupem działki powinniśmy upewnić się, czy na pewno działka, którą jesteśmy zainteresowani przeznaczona jest pod zabudowę. W tym celu powinniśmy udać się do urzędu gminy i poprosić o dokumenty. Dowiemy się, czy działka, którą jesteśmy zainteresowani posiada plan zagospodarowania. Z planu zagospodarowania dowiemy się m.in.    jaka jest dopuszczalna możliwa wielkość budynku, ile kondygnacji może mieć dom, który chcielibyśmy wybudować. Co ważne, z planów zagospodarowania poznamy również powierzchnię działki oraz dowiemy się, czy w sąsiedztwie nie jest planowana budowa hali przemysłowej, warsztatu samochodowego lub drogi ekspresowej. Jeśli do tej pory właściciel nie poprosił o decyzję w sprawie zabudowy działki, powinniśmy sami o taką wystąpić. Jednak trzeba liczyć się z tym, że na otrzymanie decyzji potrzebny jest przynajmniej okres 1 miesiąca.

Księga wieczysta nieruchomości

Zanim podejmiemy pochopną decyzję o zakupie działki budowlanej powinniśmy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. W tym celu powinniśmy udać się do sądu rejonowego w celu sprawdzenia ksiąg wieczystych. W księdze wieczystej sprawdzimy:

  • kto jest właścicielem działki,
  • czy działka nie jest obciążona kredytem,
  • czy działka nie należy do osób trzecich.

Księgi wieczyste mają dostęp publiczny, aby każdy mógł sprawdzić wymagane dokumenty. Obecnie potrzebne formalności możemy sprawdzić również w formie elektronicznej. Wystarczy wejść na stronę urzędu, odszukać odpowiedni numer księgi i sprawdzić stan prawny działki budowlanej.  Warto pamiętać, że często zdarzają się błędy w zapisach elektronicznych. W takim wypadku powinniśmy udać się do sądu rejonowego i osobiście sprawdzić papierową księgę wieczystą.

Księgi wieczyste, mimo publicznego dostępu wymagają umiejętności ich czytania. Podzielone są na 4 działy. Każdy dział dotyczy innego obrębu formalności nieruchomości. W tym przypadku najbardziej pomocny okaże się dział II, III oraz IV.

W II dziale księgi wieczystej znajdziemy informacje dotyczące właściciela działki, ewentualnych współwłaścicieli oraz rodzaj ich udziałów.

Z III działu księgi wieczystej dowiemy się o wpisach, które dotyczą ograniczeń prawnych obciążających nieruchomość, z wyjątkiem hipoteki. Dowiemy się o osobistych prawach nieruchomości, jak prawo najmu, prawo dzierżawy czy prawo dożywocia, a także o prawie użytkowania wieczystego.

 IV dział ksiąg wieczystych zawiera informacje o obciążeniach kredytem hipotecznym, o kwocie oraz terminie spłaty.

W razie jakichkolwiek problemów, księgi wieczyste objęte są rękojmią wiary. W przypadku, gdy okaże się, że osoba, od której kupiliśmy działkę nie jest jej właścicielem, ale w zapisach ksiąg  znajduje się jako właściciel – działka jest nasza.

Wypis i wyrys ewidencji gruntów

Ten rodzaj dokumentów pozwoli nam dowiedzieć się o powierzchni gruntu, jej granicach oraz przestrzeni do zagospodarowania. Informacji może udzielić nam właściciel, jednak aby zapobiec niemiłemu zaskoczeniu w przyszłości lepszym rozwiązaniem będzie udać się do starostwa powiatowego. Otrzymanie wymaganych dokumentów jest odpłatne, po uprzednim podaniu numeru ewidencyjnego działki.  Mamy pewność co do rzeczywistego stanu działki budowlanej. Warto także dowiedzieć się, jaki to rodzaj gruntu. Może okazać się, że teren jest gruntem ornym. W takim przypadku będziemy potrzebować decyzji o wyłączenie terenu z produkcji rolnej, aby zdobyć pozwolenie na budowę domu.

Zawarcie umowy kupna – sprzedaży działki

Kupno działki, jak każda transakcja wymaga sporządzenia umowy kupna – sprzedaży z właścicielem nieruchomości. Początkowo należy umówić się na wizytę u notariusza w kancelarii prawnej. W sytuacji, gdy właścicielem działki jest osoba po rozwodzie, powinniśmy przygotować dokumenty potwierdzające podział majątku.Jeśli działka należała do małżeństwa, powinni oboje stawić się u notariusza. Obie strony powinny posiadać dokument potwierdzający tożsamość. Dodatkowo, osoba sprzedająca działkę powinna zabrać ze sobą:

  • wypis z rejestru gruntów,
  • wypis z planu zagospodarowania przestrzennego,
  • odpis z księgi wieczystej lub akt notarialny, ( w celu potwierdzenia prawa do nieruchomości).

Do kosztów zakupu nieruchomości powinniśmy doliczyć opłaty za usługę notariusza w kancelarii prawnej, wpis do księgi wieczystej  oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. O tym, kto ponosi koszty może uzgodnić właściciel z kupującym, jednak zazwyczaj te opłaty ponosi osoba kupująca działkę.

Kupno działki to podstawa do dalszej inwestycji jaką jest budowa wymarzonego domu z ogrodem. Warto poświęcić czas na sprawdzenie wszystkich wymaganych dokumentów oraz zweryfikować część prawną nieruchomości, aby zapobiec przykrym niespodziankom w przyszłości, a nawet podczas finalizacji transakcji u notariusza. Jeśli nie czujemy się na siłach do przygotowania formalności, możemy skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Biuro nieruchomości zajmie się znalezieniem odpowiedniej oferty, a przy tym transakcja przejdzie weryfikację prawną. Przed zakupem gruntu warto też porozmawiać z  sąsiadami w okolicy. Często to właśnie od nich dowiemy się o kilku istotnych szczegółach dotyczących nieruchomości.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.