Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Kupno mieszkania lub domu – jakie opłaty wziąć pod uwagę?

22.11.2019 r.

Kupno nieruchomości to poważna inwestycja na długie lata, dlatego powinna być szczegółowo przemyślana. Ostateczną decyzję warto podjąć ze spokojem, uwzględniając wszystkie czynniki mające wpływ na zakup transakcji. Warto również zasięgnąć porady osób bliskich, ponieważ często okazuje się, że decyzję o zakupie nieruchomości podjęliśmy pod wpływem emocji. Osobom nie posiadającym doświadczenia w tego rodzaju transakcjach poleca się skorzystanie z usług, jakie oferuje biuro nieruchomości. Pracownik biura nieruchomości pomoże określić preferencje dotyczące domu lub mieszkania, a także wybierze ogłoszenia najbardziej odpowiadające wymaganiom klienta. Podczas podejmowania decyzji o zakupie danej nieruchomości należy wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty związane z daną transakcją.

Opłaty u notariusza – taksa notarialna

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami, o których często zapominamy. Cena nieruchomości to główny element opłat związanych z transakcją zakupu. Jednak koniecznych jest wiele dodatkowych opłat, by transakcja została pomyślnie zakończona dla obu stron. Wpływ na wysokość kwoty nieruchomości ma m. in. rok budowy. Czy jest to rynek wtórny czy rynek pierwotny, okolica oraz standard zabudowy.

Podczas zakupu nieruchomości konieczne jest sporządzenie umowy kupna – sprzedaży, która ma moc prawną tylko w momencie, gdy zostaje sporządzona w formie aktu notarialnego u notariusza. Pierwszą opłatą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu jakiejkolwiek nieruchomości jest taksa notarialna. Jest to forma wynagrodzenia dla notariusza za każdą sporządzoną formę dokumentu. Np. za przygotowanie oświadczenia o hipotece czy za sporządzenie umowy kupna- sprzedaży. Wysokość wynagrodzenia jest zależna od wysokości transakcji. Są to stawki określone przez ministra sprawiedliwości. Jednak dotyczą maksymalnych stawek taksy. Kwota może różnić się w zależności od kancelarii prawnej. Wielu pełnomocników uwzględnia również możliwość negocjacji stawki, szczególnie przy dłuższej współpracy.

Akt notarialny

Przy sporządzaniu dokumentów podczas transakcji należy wziąć również pod uwagę opłatę za umowę kupna – sprzedaży, która jest sporządzona w formie aktu notarialnego przez pełnomocnika. Opłatę za akt notarialny praktycznie w każdej sytuacji ponosi osoba kupująca. Jednak niekiedy zdarza się, że za porozumieniem obu stron, opłata zostaje np. uwzględniona w cenie nieruchomości i ponosi ją sprzedawca. Akt notarialny najczęściej sporządza się w kilku egzemplarzach, ponieważ konieczne jest wysyłanie wielu kopii np. do urzędu miasta, do starostwa, spółdzielni mieszkaniowej czy urzędu skarbowego – w zależności od rodzaju nieruchomości.

Zakup nieruchomości – opłaty stałe

Kupując mieszkanie lub dom, do kwoty za nieruchomość oraz opłat u notariusza koniecznie należy doliczyć opłaty stałe. Opłaty wymaga się przy zakupie większości nieruchomości. Opłaty stałe to:

  • Opłata za założenie księgi wieczystej ( jeżeli nieruchomość nie posiada księgi),
  • za wpis prawa własności, który znajduje się w księdze wieczystej,
  • koszty za wpis do księgi wieczystej hipoteki.

Oprócz tego wymaga się opłaty za podatek od kupna mieszkania lub domu czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość kwoty podatku jest zależna od wartości nieruchomości.

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, podczas której należy nie tylko uwzględnić kwotę ostateczną nieruchomości, ale należy pamiętać również o wielu dodatkowych opłatach urzędowych i nie tylko. W zależności od oferty, konieczne jest również wyposażenie mieszkania, zakup sprzętów oraz wielu elementów dodatkowych. Decydując się na zakup mieszkania powinniśmy dokładnie określić budżet, jaki chcielibyśmy przeznaczyć na daną nieruchomość z uwzględnieniem dodatkowych opłat. Jest to bardzo ważne działanie. Niestety często pomijane podczas planowania zakupu transakcji. W ostateczności osoby kupujące są często zaskoczone, ponieważ nie miały pojęcia o wysokości dodatkowych kosztów. Dlatego świetnym rozwiązaniem,szczególnie dla osób nie posiadających doświadczenia w zakupie domu lub mieszkania jest pomoc biura nieruchomości. Dzięki temu mamy pewność, że nasza transakcja będzie poprawna pod względem prawnym. Nie zaskoczą nas przykre niespodzianki w dalekiej lub bliskiej przyszłości. Na wstępie zostajemy poinformowani o przybliżonej kwocie nieruchomości oraz wszystkich dodatkowych opłatach wymaganych podczas zakupu.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.