Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Kupno mieszkania pod wynajem

10.09.2019 r.

Coraz większa liczba osób decyduje się na zakup nieruchomości pod wynajem. Na tą opcję szczególnie decydują się osoby, które chcą zainwestować własny budżet w nieruchomość, która w przyszłości będzie przynosić zyski i stanowić pewną formę dochodu. Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem należy wziąć pod uwagę cenę mieszkań na rynku nieruchomości. Wielu inwestorów staje przed dokonaniem wyboru, czy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy może wyremontować mieszkanie z rynku wtórnego. Czy opcja kredytu na mieszkanie do wynajęcia to dobre rozwiązanie? Gdzie kupować mieszkania inwestycyjne? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kredyt na zakup mieszkania – czy warto ?

Zakup mieszkania pod wynajem to nie tylko rozwiązanie dla inwestorów. Coraz większa liczba osób indywidualnych decyduje się na mieszkanie inwestycyjne. Głównym czynnikiem, który decyduje o zakupie nieruchomości pod inwestycję jest coraz bardziej rosnąca cena nieruchomości na rynku oraz duży popyt na nieruchomości zarówno w dużych miastach, jak i tych mniejszych. Coraz większa liczba młodych osób decyduje się wyprowadzkę od rodziców i rozpoczęcie samodzielnego, dorosłego życia, poszukując mieszkania do wynajęcia.

Wielu inwestorów decydujących się na kredyt pod inwestycję zapomina o ważnych kwestiach do jakich należą remonty, wszelkiego rodzaju naprawy i usterki. Do kosztów należy również wliczyć dodatkowe koszty podatków, opłaty za notariusza, wynagrodzenie dla rzeczoznawcy czy wpis do hipoteki. Dodatkowo całkowity zwrot kosztów inwestycyjnych następuje dopiero po kilku latach wynajmu mieszkania. Wielu młodych inwestorów decyduje się na kredyt hipoteczny na nieruchomość pod inwestycję, a zapomina wliczyć w koszty dodatkowe opłaty oraz to, że przychody zaczną być widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy lub lat. Kredyt na kupno nieruchomości jest opłacalny, ale należy pamiętać, że zwrot inwestycji nastąpi za kilka lat.

Czy mieszkanie pod wynajem się opłaca ?

Zakup mieszkania pod inwestycję z pewnością się opłaca, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to proces długoterminowy.  Warto pozostawić sobie część finansów „w zapasie”, ponieważ w najbliższych latach z pewnością spotkają nas nieoczekiwane wydatki związane z inwestycją, a zwrot kosztów będzie zauważalny dopiero za kilka lat. Na kupno nieruchomości nie może pozwolić sobie każdy. Do tego potrzebna jest pewna wiedza na temat nieruchomości na rynku lokalnym. Zakup mieszkania inwestycyjnego to poważna decyzja. Musi być podjęta z rozwagą i dokładnie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć wiele ważnych czynników oraz wiedzieć, czym się kierować podczas zakupu mieszkania. Do najważniejszych należy:

  • lokalizacja,
  • rozkład pomieszczeń,
  • infrastruktura,
  • wystrój wnętrz,
  • hałasy dochodzące z otoczenia,
  • nasłonecznienie,
  • warunki wynajmu.

Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na to, czy osoba poszukująca mieszkania na wynajem wybierze właśnie nasze mieszkanie.

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem ?  lokalizacja

Podczas zakupu mieszkania, czy to pod wynajem, czy dla własnego użytku najważniejsza jest lokalizacja.  Osoba poszukująca mieszkania do wynajęcia zapewne wybierze mieszkanie usytuowane w centrum miasta ze swobodnym dostępem do komunikacji miejskiej. Ważne jest, aby w okolicy było dużo sklepów, szkoły i przedszkola, urzędy i apteki. Wybierając mieszkanie do wynajęcia zwróćmy uwagę na takie udogodnienia jak winda, podziemny garaż oraz czy obiekt wokół budynku jest monitorowany.

Lokalizacja nieruchomości pod inwestycję jest szczególnie ważna nie tylko ze względu na potencjalnych klientów, którzy będą wynajmować mieszkanie, ale dla samego inwestora. Najlepiej wybrać mieszkanie w mieście, w którym sami mieszkamy. Nierzadko zdarza się, że wystąpi jakaś awaria lub jest problem z mieszkańcami, a właściciela nie ma w pobliżu. Będzie to również pomocne, kiedy będziemy pokazywać lokal osobom zainteresowanym wynajmem naszego mieszkania.

Kupno mieszkania pod wynajem – rynek pierwotny czy rynek wtórny

Wielu inwestorów staje przed dokonaniem wyboru, czy wybrać mieszkanie nowe oraz czy opłaca się kupować mieszkanie na rynku pierwotnym. Przede wszystkim zakup mieszkania inwestycyjnego to poważna decyzja oraz inwestycja na kilkanaście lat. Decydując się na kupno mieszkania z „drugiej ręki” pod wynajem musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z remontu mieszkania i wszelkiego rodzaju napraw, a to dodatkowy wydatek często rzędu kwoty mieszkania z rynku pierwotnego.  Warto też wspomnieć, że osoby poszukujące mieszkań na wynajem coraz częściej wybierają te w nowej fasadzie, z wszelkimi udogodnieniami, których brakuje w kamienicach i starszych budynkach. Na wynajem mieszkania typu kawalerki decydują się studenci czy uczniowie, którzy chcą mieszkać bliżej uczelni, szkoły i pracy.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to dobra decyzja, szczególnie biorąc pod uwagę koszty remontów. Nowe nieruchomości nie wymagają remontów oraz przez kilka najbliższych lat będziemy mieć spokój z usterkami. W nowych mieszkaniach rozkład pomieszczeń jest bardziej atrakcyjny. Duży salon oraz przestronna kuchnia to z pewnością ogromna zaleta. Niestety w starych budowlach pomieszczenia często są małe i ciasne. Wybierając mieszkanie warto pomyśleć, jakie nieruchomości obecnie są najczęściej wybierane na rynku lokalnym.

Jak kupować mieszkanie pod inwestycję ?

Wybierając mieszkanie weź pod uwagę czynniki, którymi sam kierowałbyś się podczas wyboru nieruchomości. Nie tylko lokalizacja i rozkład pomieszczeń, ale metraż jest niezwykle ważny. Zwróć uwagę na piętro, na którym znajduje się mieszkanie. To szczególnie ważne dla potencjalnych najemców, szczególnie dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.  Weź pod uwagę udogodnienia, na które sam zwróciłbyś uwagę podczas wyboru nieruchomości. Pamiętaj, aby przed zakupem zweryfikować transakcję pod względem prawnym.

Ustal cenę wynajmu. Jak to zrobić ? Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie rynku lokalnego i podobnych mieszkań w okolicy. Dobrym sposobem jest również stworzenie fikcyjnego ogłoszenia, gdzie podasz cenę nieruchomości, za jaką chciałbyś wynajmować mieszkanie. Jeśli dużo osób jest zainteresowanych ofertą, oznacza to, że za tę kwotę bez problemu wynajmiesz mieszkanie.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.