Najlepsze Nieruchomości w Jednym Miejscu

Typ nieruchomości
Rodzaj transakcji
Rynek

Zakup działki budowlanej – co musisz wiedzieć?

10.09.2019 r.

Budowa domu z dala od zgiełku miasta, z własnym ogrodem to marzenie wielu Polaków. Nierzadko zdarza się, że cena wybudowania domu pod miastem jest tylko nieco wyższa niż zakup mieszkania w centrum. Jednak przed wybudowaniem domu należy dokonać wielu spraw związanych między innymi z zakupem działki pod zabudowę. Kupno działki to poważna decyzja, dlatego powinniśmy ją podjąć z rozwagą i po dokładnym sprawdzeniu. Co wziąć pod uwagę przed kupnem działki, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości ? Wiele czynników zależy od lokalizacji w jakiej znajduje się nieruchomość, terenu, podłączonych mediów oraz przede wszystkim od samej ceny działki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki ?

Jednym z najważniejszych czynników, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem działki budowlanej jest metraż działki. Weź pod uwagę jakiej wielkości będzie dom, czy będzie z garażem, czy bez. Pomyśl, jakiej wielkości chciałbyś posiadać ogród i jak go zaaranżować. Wybierając działkę nie mierz co do metra. Warto zostawić nieco przestrzeni „na zapas”. Dodatkowe miejsce wokół domu zawsze się przydaje, a my mamy pewność, że działka nie okaże się zbyt mała. Ważnymi aspektami są również ukształtowanie terenu oraz to, w jakim kształcie jest nieruchomość. Duże znaczenie ma lokalizacja i dojazd do działki. Przed zakupem działki koniecznie sprawdź, czy podłączone są media, takie jak prąd, woda, gaz oraz szambo. Jeśli nie, sprawdź czy nie będzie problemu z ich podłączeniem. Bardzo ważnym czynnikiem są również prawne aspekty działki budowlanej. W księdze wieczystej należy sprawdzić, czy działka nie jest obciążona kredytem. Tutaj sprawdzisz również kto jest właścicielem oraz poznasz dokładną powierzchnię działki.

Ukształtowanie terenu i kształt działki

Wybierając działkę budowlaną zwróć uwagę na jej kształt. Mówi się, że idealna działka powinna być w kształcie kwadratu lub prostokąta. Działka pod zabudowę nie powinna być w nieregularnym kształcie, ponieważ znacznie utrudni budowę domu. Niekiedy trudno będzie dopasować projekt domu do kształtu działki. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie indywidualnego projektu, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Podczas sprawdzania działki należy również zwrócić uwagę na minimalne odległości domu od granicy działki oraz drogi. Jeśli działka nie jest ogrodzona, ciężko będzie ustalić jej faktyczne granice. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy geodety, oraz sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. W innym przypadku może okazać się, że w przeciągu kilku najbliższych lat obok działki powstanie droga ekspresowa lub zakład  przemysłowy.

Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu. Na terenach spadzistych budowa domu może być utrudniona. Wzrosną również koszty związane z projektem domu oraz dopasowaniem technologii. Na nierównych terenach trudno będzie zaaranżować ogród. Uzbrojenie działki, czyli podłączone media jak prąd, gaz, woda oraz kanalizacja mają ogromne znaczenie nie tylko w cenie, ale nierzadko okazuje się, że podłączenie danej sieci nie będzie możliwe.

Dojazd do działki i stan drogi dojazdowej

Droga dojazdowa do działki to bardzo ważny czynnik, o którym często zapominamy. Podobnie jak stan drogi dojazdowej i to, kto ma obowiązek zajmować się drogą, kiedy tego wymaga. Szczególnie istotne okazuje się podczas pory deszczowej i w zimie. Często drogi dojazdowe nie są asfaltowane, a co za tym idzie na drodze występuje wiele wyboi, błoto, a podczas większej ulewy może okazać się, że droga jest nieprzejezdna. Podobnie w okresie zimowym warto dowiedzieć się, czy droga jest regularnie odśnieżana i kto powinien o to zadbać.

Lokalizacja

Wiele osób popełnia błąd, wybierając działkę z dala od infrastruktury. W rezultacie okazuje się, że na każde wyjście, nawet do sklepu potrzebny jest nam samochód. Sprawdź, w jakiej odległości znajdują się sklepy, szkoła lub przedszkole. Jak daleko jest do przystanku autobusowego oraz czy w pobliżu znajdują się placówki oświatowe jak  przychodnia oraz apteka. Warto też chociaż raz zobaczyć działkę po zmroku, by przekonać się czy na pewno jest bezpiecznie oraz sprawdzić czy jest oświetlenie. Powrót do domu po zmroku, bez odpowiedniego oświetlenia na ulicy może okazać się dużym problemem.                                                                                                  

Rozejrzyj się dookoła i poznaj sąsiadów. Często okazuje się, że sąsiedzi powiedzą nam znacznie więcej na temat okolicy, niż sam właściciel działki, któremu zależy na szybkiej sprzedaży. Sprawdź też, czy w bliskiej okolicy od działki nie ma różnego rodzaju zakładów lub hali, które mogłyby przysporzyć hałasu oraz wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort mieszkania.

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana

Niestety często okazuje się, że oferta gruntu do zabudowy po sprawdzeniu dokumentów okazuje się działką rolną. Proces odrolnienia jest długotrwały i kosztowny, a niekiedy może okazać się, że budowa domu na tej działce nie jest możliwa. Często też może okazać się, że nie uzyskamy zgody na budowę domu, ponieważ działka przeznaczona jest pod przemysł lub usługi. Przed zakupem działki powinniśmy sprawdzić w gminie plan zagospodarowania przestrzennego. Tam poznamy faktyczny stan działki budowlanej oraz jej powierzchnię, ukształtowanie i czy budowa domu na działce jest możliwa. Nierzadko zdarza się, że działka okazuje się zbyt mała do zabudowy. Poznamy też maksymalną przestrzeń do zabudowy. To bardzo ważne informacje, które mogą okazać się znaczące podczas zakupu działki.

Stan prawny działki

Chcąc uniknąć przykrych sytuacji i dodatkowych kosztów w przyszłości, kupno działki budowlanej powinniśmy dokładnie przeanalizować pod względem prawnym. Właściciel działki może przekazać nam informacje i dokumenty działki, jednak lepszym rozwiązaniem jest udać się do urzędu. Co prawda sprawdzenie wszystkich dokumentów zajmuje więcej czasu, ponieważ nie do wszystkiego dostaniemy dostęp od ręki, jednak mamy pewność, że działka jest odpowiednia pod względem prawnym. Warto też upewnić się w 100 %, ponieważ niekiedy zdarza się, że właściciel świadomie zataił pewne niedociągnięcia, aby w szybszym czasie sfinalizować transakcję.

Najważniejszym dokumentem, jaki powinniśmy sprawdzić jest zapis z księgi wieczystej. Dostęp do ksiąg wieczystych jest publiczny, a od pewnego czasu można sprawdzić też przez stronę internetową urzędu. Wystarczy odszukać odpowiedni numer księgi, w której zapisana jest działka i znajdziemy wszystkie potrzebne informacje. Podczas sprawdzania dokumentów elektronicznych, trzeba zwracać szczególną uwagę, czy na pewno wszystko się zgadza. Oprócz ksiąg wieczystych powinniśmy sprawdzić wypis z ewidencji prawnej. Poznamy w nim powierzchnię gruntu oraz rodzaj, numer księgi oraz oznaczenia działki.

Zakup działki budowlanej to poważna inwestycja i często niezbędna do wybudowania wymarzonego domu poza miastem lub na wsi. Zanim to nastąpi należy dokładnie przeanalizować każdy z czynników mający wpływ na zakup działki budowlanej. To pierwszy, ale i najważniejszy krok do wybudowania domu.

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.